Поради майбутньому губернатору: Віталій Нікіпелов
Найближчим часом Полтавщина має отримати нового губернатора, адже з 18 листопада, після відставки Віктора Бугайчука, регіон працює без керівника. «Аналітичний центр розвитку громадянського суспільства» спробував допомогти майбутньому очільнику регіону, запитавши порад в експертів: колишніх керівників Полтавщини та політичних діячів, знаних в нашому регіоні.
Усім ми ставили три однакових питання.
Нікіпелов Віталій Юрійович – екс-заступник Полтавського міського голови з питань діяльності виконавчих органів (2006-2010 рр.).
– Які перші кроки має зробити новий голова ОДА?
– На жаль, майбутньому губернатору не можна позаздрити в таких умовах. Тому що напередодні адміністративної реформи взагалі невідомо скільки проіснує ця посада і ця установа, якою він буде керувати. Скажімо так, в суспільстві зараз немає єдиної думки, чи взагалі корисні обласні державні адміністрації, чи здатні вони вирішувати реальні проблеми людини.
Сьогодні ті завдання, які стоять перед губернаторами, є другорядними порівняно з загальнонаціональними проблемами. На порядку денному стоїть докорінне реформування державного апарату. Від того, чи зможемо ми модернізувати цю посаду швидкими темпами, залежить виживання національної державності. Губернатору належить приймати участь у цих процесах, але, на жаль, посада губернатора може або зникнути, або просто зменшити свій вплив на ці процеси. Тому тут досить складна ситуація і однозначно сказати, що треба робити, не можна.
Але треба керуватися, причому не тільки губернатору, але й всім людям на таких посадах, тим, щоб бути не політиками, а державними діячами. Відмінність між цими поняттями в тому, що політик мислить виборчими цифрами, а державний діяч – інтересами майбутніх поколінь. І взагалі, від того, чи ми зможемо еліту побудувати (бо в нас насправді її ніколи не було, всі мислили якимись ситуативними цілями), буде залежати, чи зможемо ми побудувати успішну державу. Губернатор має докласти багато зусиль, щоб консолідувати суспільство і зміцнити його для вирішення критичних питань, які стоять сьогодні перед громадами, державою і областю.
– Від яких помилок порадили уберегтися?
– В першу чергу потрібно не підміняти інтереси людей, держави і майбутніх поколінь цілями політичної сили, чи групи, яку він буде представляти. Якщо йому вдасться вийти за ці межі, тоді його діяльність буде оцінена людьми.
– Що треба змінити в інформаційній політиці області?
– Є в облдержадміністрації департамент, який намагався нам показати сучасну демократичну діяльність останній рік. Але в мене виникла думка, що цей департамент не дуже і потрібен, бо ефективної роботи, яка б зміцнювала інформаційну безпеку з їхнього боку, не було. Прагнення апарату працювати на себе – малювати плани, де новий план буцімто кращий за попередній, а насправді вони не відрізняються за змістом. Але ніхто нічого й не помітить, якщо цей департамент скоротити. Краще ці кошти пустити на допомогу нашим воякам. Або ж знайти фахівців, які зможуть це робити ефективно. Бо сьогодні ми живемо в умовах інформаційної війни, і на область вона теж впливає. Опір існує, але самотужки, за допомогою громадських установ люди роблять набагато більше, ніж ті органи, які, як ми думали, в цьому розбираються.
«Аналітичний центр розвитку громадянського суспільства»