Третина депутатів Полтавської облради користується російськими поштовими сервісами
«Аналітичний центр розвитку громадянського суспільства», проаналізувавши інформацію про електронні пошти депутатів Полтавської обласної ради, дійшов висновку, що російські поштові сервери є найулюбленішими серед них.
Питання інформаційної безпеки – актуальне, адже одним із завдань держслужбовця і представників органів влади є захист інформації в мережі Інтернет під час користування електронною поштою.
Депутати Полтавської облради є людьми, які приймають багато важливих рішень для Полтавщини, тому їх переписка має бути надійно збереження від посягань зловмисників та іноземних спецслужб.
Електронні пошти ми отримали від одного з депутатів Полтавської облради, який побажав залишися невідомим. Саме за цими адресами апарат Полтавської облради повідомляє депутатів про важливі події, анонсує сесії і питання, які на них розглянуть. Звісно, є можливість того, що той чи інший «слуга народу» міг змінити свою пошту, але тоді це означає, що працівники апарату не слідкують за такими змінами і оновленнями.
Проаналізувавши ці адреси, ми побачимо доволі невтішні результати. Російськими поштовими сервісами користується рівно третина депутатів – 40 чоловік (33,3% від 120 досліджуваних представників): mail.ru – 25 чоловік, rambler – 6 чоловік, yandex – 7 чоловік і ще двоє – inbox.ru та bk.ru. Далі за популярністю все ж ідуть українські сервіси, якими користуються 29 депутатів (24,17%): ukr.net – 21 чоловік, i.ua – 3 чоловіки, meta.ua – 3 чоловіки і ще двоє – ukrpost.ua. Третє місце – корпоративна пошта депутатів, в залежності від місця роботи (закладів освіти, підприємств тощо). Таких назбиралося 27 чоловік (22,50%). Четверту сходинку займає cервіс gmail.com, який вважається доволі добре захищеним. Проте серед депутатів Полтавської облради ним користується всього 13 чоловік (10,83%).
Варто також зауважити, що у 11 депутатів (9,17%), судячи із розсилки, взагалі немає поштової адреси. Це доволі дивно, оскільки саме ці люди є представниками громади і мають бути прогресивними і сучасними у технічному плані.
В деяких державних установах офіційно заборонили використовувати російські електронні публічні сервіси, зареєстровані в доменах «.ru», «.рф» для електронного обміну інформацією, пов’язаною з виконанням службових обов’язків.
Таке нехтування правилами інформаційної безпеки загрожує використанню службової інформації органами ФСБ Російської Федерації. Пошта через російські домени йде прямо в ФСБ. В середині березня 2015 року Федеральна служба безпеки Росії розсилала листи на електронні адреси українських держслужбовців.При відкритті цього підробленого листа в комп’ютер проникав вірус, який передавав у ФСБ усю інформацію. Крім того, спецслужби можуть подати запит у відповідні російські поштові сервіси і їм нададуть відповідні паролі і логіни користувачів для перегляду переписки.
– Питання інформаційної безпеки – це не лише компетенція СБУ, але й керівників усіх держустанов і відомств. Схожих атак зазнають також банківські установи України, – зазначив місяць тому Віталій Найда, начальник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки.
Тому ми радимо всім депутатам Полтавської обласної ради подбати про свою інформаційну безпеку і завести електронну пошту на безпечних з точки зору приватності сервісах.
«Аналітичний центр розвитку громадянського суспільства»