Чого чекати від реформи УМВС
Державтоінспекція ліквідовується, а 5 інших служб ввійдуть до складу оновленого Міністерства внутрішніх справ. Це одні з основих засад реформування правоохоронної галузі, що вже нині розпочалася в Україні. Стартувув проект з Києва. До Полтави, обіцяють фахівці, нововведення дійдуть вже в березні.
Україна з початку року активно розпочала процеси реформування. Одна з основних реформ – реорганізація Міністерства внутрішніх справ. Це дійсно потрібно робити, запевняють аналітики, адже рівень довіри до правоохоронців досить низький.
Діонісій Каплін, виконавчий директор «Аналітичного центру розвитку громадянського суспільства»:
— Коли наш аналітичний центр в 13-му році замірював рівень довіри до міліції, він склав 3-5%. Це доволі низька оцінка роботи і ступеню довіри.
На думку юристів, скорочення штату нинішньої міліції вкрай необхідно. На сьогодні Україна, за даними інтернет-видань, – одна з країн світу, де нараховується найбільше правоохоронців на 100 тисяч населення – майже 800 чоловік. Поступається лише Білорусі, де 1400 міліціонерів, та Росії, де 1000 правоохоронців. Загальносвітовий же середній показник – 300 поліцейських, а за рекомендацією ООН – 222 на 100 тисяч населення. Наші сусіди мають такі показники: Болгарія – 440, Чехія – 400, Угорщина – 335, Польща – 260, Грузія – близько 300.
Олександр Лемешко, юрист:
— Сам факт скорочення дійсно необхідний, але питання процедури, питання ефективності, питання збереження якісного потенціалу, бо це ж витрачені державою кошти на підготовку, фізичну підготовку і таке інше. Тому в цьому контексті треба дійсно щось змінювати.
Але змінювати, продовжує Олександр Лемешко, необхідно досить продумано, згідно зі стандартами та вимогами, яких повинні дотримуватися всі без виключення майбутні поліцейські.
Олександр Лемешко, юрист:
— Якщо немає фізичної, психологічної, профільних знань, навіщо нам такий працівник? Навіщо нам працівник, який не може здійснити затримання самостійно? Який не здатний здійснити постріл? Який не може виконувати фізичні нормативи? Навіщо? Він нам не потрібен.
Згідно з концепцією реформування, замість Державтоінспекції створять патрульну службу. За словами фахівців, співробітник служби також зможе виписувати штрафи, але патрулі не стоятимуть на місці. Вони їздитимуть 24 години. Плюс технологія виписування штрафів буде змінена – планується запровадити виписування чеків в електронному вигляді та запуск відеофіксації. Відбір до патрульнуї служби вже розпочали з Києва. В березні аналогічна процедура стартує і в Полтаві.
Олександр Крайник, т.в.о. начальника ДАІ у Полтавській області:
— Зарплата патрульної служби – 6 тисяч. На даний момент інспектор отримує 2000 – 2200, максимум – 2 400. Можливо, якщо дадуть 6, він не буде брати. Це треба експериментувати. Заступник Міністра каже, що якщо дамо цю зарплату, випустимо цих людей в роботу, все одно треба за ними дивитися. Людський фактор завжди існує.
У грудні 2014 року Полтава приймала литовських експертів, які запропонували два шляхи реформування майбутньої поліції.
Діонісій Каплін, виконавчий директор «Аналітичного центру розвитку громадянського суспільства»
— Перший – це обмін литовським досвідом, що стосується ППС, та другий – криміналістика. Сьогодні вже є домовленість про співпрацю між Вільнюським повітом і Полтавською областю. І я думаю, що найближчим часом вже буде розроблено дорожню карту взаємодії цих двох інституцій.
Зрештою до МВС входитиме п’ять підрозділів: Національна поліція, Національна гвардія, Державна міграційна служба, Державна прикордонна служба та Державна служба з надзвичайних ситуацій. При цьому, повідомляє прес-служба МВС, планується ліквідація низки підрозділів, зокрема, управління із боротьби з організованою злочинністю, транспортної і ветеринарної міліції. Дану реформу планується проводити за рахунок коштів державного бюджету, а також за рахунок технічної і матеріальної допомоги зарубіжних партнерів. Загалом реформу мають провести в два етапи: перший повинен завершитися в 2015 році, а другий – до 2017 року.